2/2016

“Potrzebna cała wioska” Agnieszka Stein w rozmowie z Małgorzatą Stańczyk

FullSizeRender

Agnieszka Stein to psycholożka promująca rodzicielstwo bliskości na polskim gruncie. Jej najbardziej znana książka, “Dziecko z bliska”, robi furorę wśród rodziców poszukujących własnej drogi towarzyszenia dziecku w rozwoju – drogi pełnej szacunku, zrozumienia i chęci budowania bliskiej relacji. Jednak w moim odczuciu to właśnie “Potrzebna cała wioska” jest książką najlepiej wychodzącą rodzicom naprzeciw!

Jako, że poznałam Agnieszkę osobiście, mogę pokusić się o stwierdzenie, że w tej spisanej rozmowie z Małgorzatą Stańczyk po prostu wyraźnie SŁYCHAĆ JEJ GŁOS. I nie ma w tym cienia przesady… Kiedy czytałam, słowa wybrzmiewały w mojej głowie właśnie ciepłym głosem Agnieszki, który jednak zawsze – a w tej książce w szczególny sposób – zawiera w sobie zarówno łagodność, jak i siłę, a także odwagę podążania pod prąd rwącej rzeki tradycyjnych przekonań o wychowaniu dzieci. Autorka ma niezwykłą zdolność jasnego przedstawiania swoich poglądów – które właściwie lepiej byłoby chyba nazwać odczuciami, gdyż nie są one w wyraźny sposób oddzielone od jej osobowości, stanowią jej część, co sama Agnieszka potwierdza, używając bardzo często słowa “czuję” w miejsce “sądzę” czy “uważam” – którym towarzyszy prawdziwy OCEAN empatii i zrozumienia dla nieraz błądzących czy bezradnych rodziców.

W książce tej pada mnóstwo ważnych słów. Nie jestem pewna, czy jest to odczucie związane z momentem życia rodzicielskiego, w którym się aktualnie znajduję, czy raczej uniwersalna prawda. Faktem jest, że czytając tę książkę, właściwie co rozdział pojawiał mi się w głowie wykrzyknik w rodzaju: “to o mnie!”, “hej, tak ma mój mąż!”, “ojej, chyba mówi o moim synu!”, “czy to nie dokładnie tak, jak robi moja córka?!”. Bliskie mi okazały się nawet poglądy Małgorzaty Stańczyk (na przykład związane z feminizmem), które z racji jej roli w rozmowach z Agnieszką obecne są w książce raczej symbolicznie. Mimo “zwykłej” objętości, w książce zdołano ująć zadziwiająco szeroki zakres tematów. Tego doprawdy sielankowego obrazu dopełnia bardzo mi bliska dbałość o słowo, znaczenie, język.

Lektura tej książki to jednocześnie balsam na skołataną duszę zmęczonego rodzica i konkretna, czytelna inspiracja do działania (dowodem niech będą podkreślone cytaty na niemal każdej stronie mojego egzemplarza!). Godna polecenia każdemu rodzicowi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s