5/2016

“Matka młodej matki” Justyna Dąbrowska

IMG_0297

Ta pozycja skupia się na niezwykłym – bo prawie nieobecnym w kulturze – motywie kobiety-matki, a zarazem babci, która przelewa na papier swoje refleksje związane z łączeniem tych dwóch kobiecych ról. Zachwyciła mnie dbałość autorki o swoją relację z córką w nowej sytuacji życiowej. Pisze ona, że nie chce podzielić losu innych babć, które “zakochując się we wnukach, zdradzały swoje córki”. Jako młoda matka dwojga dzieci, sama będąca córką młodej matki, na poziomie wręcz organicznym czuję, co autorka miała na myśli pisząc o tym zjawisku.

Książka ta jest z jednej strony niezwykle intymna, opatrzona prywatnymi zdjęciami z czasów, kiedy to sama autorka była młodą mamą, a jednocześnie pod różnymi względami uniwersalna i dająca do myślenia w różnych obszarach. Słowa są łagodne, spokojne, wręcz przesycone głębokim szacunkiem dla dzieci i ludzi w ogóle, tak, że czytelnik z łatwością wchodzi w ten świat i przyjmuje postawę autorki za swoją. Ktoś mógłby powiedzieć, że ta książka promuje Rodzicielstwo Bliskości – ale ja mam wrażenie, że ta książka niczego nie “promuje”. Ona po prostu JEST tym szacunkiem, tą bliskością, z których można czerpać dla siebie i przekazywać dalej.

W swoich notatkach na stronie tytułowej książki zapisałam:

“Lektura na dwa wieczory z kubkiem gorącej czekolady”.

Taka to właśnie jest książka. Ciekawa, przyjemna, lekka, ale z ważnym przekazem. Justyna Dąbrowska zaprasza nas do oglądania świata głęboko, a przejrzyście, co wspaniale dopełnia formuła zbioru felietonów. Bardzo polecam.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s