6/2017

“Księga ciąży” William Sears, Martha Sears, Linda Holt, BJ Snell

fullsizerender

Nie ma wątpliwości, że to najlepsza pozycja na polskim rynku z kategorii stricte poradników ciążowych. Wiedziałam to w ciemno, jeszcze zanim ją przeczytałam, a teraz nadszedł odpowiedni moment żeby zapoznać się z nią nie tylko z perspektywy profesjonalnej, ale i prywatnej, docelowej – czyli perspektywy kobiety w ciąży. Książka ta, napisana przez twórców idei Rodzicielstwa Bliskości, jest rzetelna, kompletna, aspiruje do holistycznego podejścia. Świetne (no, może odrobinę zbyt szczegółowe) rozdziały o jedzeniu. Nie znaczy to jednak, że – szczególnie dla mojego bardzo wybrednego w tym temacie gustu – nie ma wad…

  • Ignoruje istnienie kobiet, które nie reagują dzikim entuzjazmem na wieść o ciąży. Moim zdaniem to poważne niedopatrzenie, pisać o wczesnej ciąży wyłącznie dla osób, które ją planowały i które cieszą się już od zobaczenia dwóch pasków na teście.
  • Wciąż zdecydowanie dla mnie za dużo w niej podejścia “a co by było gdyby…”, patologii i możliwych komplikacji (mimo, że autorzy zapewniają, że wcale takiego podejścia nie mają).
  • Kategoryczne stwierdzenia, dyrektywność, tryb rozkazujący, wszelkie “muszenia” i “powinności”, na które mam alergię ze względu na odbieranie czytelnikowi prawa wyboru – niestety to jednak specyfika wszystkich PORADNIKÓW.
  • Kilka błędów merytorycznych, które rozpoznałam ze względu na to, że znam aktualne badania na dany temat. Wydaje mi się, że – niestety – stwierdzenia te oparte są na osobistej opinii autorów zamiast na aktualnych badaniach naukowych (dotyczy między innymi porodu domowego i porodu w wodzie).
  • Bardzo specyficzny i niedostatecznie wyjaśniony podział ciąży na tygodnie i miesiące.
  • Niezbyt dobre tłumaczenie, pokazujące niedostateczne jak dla mnie zrozumienie tematu i słownictwa w zakresie ciąży i porodu w języku polskim, miejscami wpadające wręcz w groteskowość.

Jednak, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu do wyżej wymienionych elementów, wciąż jak najbardziej można polecać “Księgę…” jako najbardziej wartościowy poradnik ciążowy typu “od A do Z” wydany w języku polskim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s