10/2017

“Self-Reg. How to Help Your Child (and You) Break the Stress Cycle and Successfully Engage with Life” Dr Stuart Shanker with Teresa Barker

Niedawno wydana po polsku przez Mamanię, a przeze mnie wyczekana. Dostałam ją w prezencie w oryginale i ucieszyłam się nawet bardziej – kiedy to możliwe, wolę mieć kontakt bezpośrednio ze słowami autora zamiast czyjejś ich, bądź co bądź, interpretacji. Byłam bardzo ciekawa tej książki w związku z niespotykanym szumem, jaki wywołała w tak zwanym środowisku – psychologizujących książek skierowanych do rodziców wychodzi co roku na pęczki, więc kiedy jakaś pozycja wywołuje widoczny odzew, od razu wzbudza ona moje zaciekawienie.

Self-Reg mnie nie zawiodło, wręcz przeciwnie! Autor w naprawdę chwytający uwagę i przystępny, a zarazem niepozbawiony naukowości sposób przybliża czytelnikowi ideę i techniki dotyczące samoregulacji u dzieci – temat, który zgłębia od wielu lat wraz z kolegami zarówno w teorii, jak i praktyce. W szczególności ciekawiło mnie, jak Self-Reg wpisuje się w obraz rodzicielstwa opartego na szacunku do dziecka – NVC, RB i takich tam. Okazuje się, że wpisuje się doskonale – powiedziałabym, że ujmuje paradygmat wychodzenia naprzeciw potrzebom dziecka od drugiej strony, przyjmując strategię eliminowania stresorów w życiu dziecka (regulacji) jako zaspokajanie jego potrzeb (czy też stopniową naukę samoregulacji).

Już sama lektura tej książki dodaje cierpliwości rodzicowi – sprawdzone empirycznie 🙂 To niesamowite, jak sam proces czytania niezależnie od mojej woli przeformułowuje postrzeganie codziennych zachowań moich dzieci – i nie tylko. Bo, no właśnie… powracającą wielokrotnie podczas lektury myślą jest: “hej, ja chcę to najpierw zrobić na sobie! dlaczego MNIE nikt tego nie nauczył…”.

To jedna z tych pozycji, w której chciałabym podkreślić niemal każdą linijkę (co trochę widać na zdjęciu z prawej). Konkretnie, na przykładach z życia, jasno, klarownie i “blisko rodzica”. Bardzo polecam.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s