19/2017

Matylda Kozakiewicz “Złe matki są najlepsze”

IMG_9034Ta książka wywołała we mnie skrajne emocje, co nie jest zbyt częste. Przeczytałam ją w dwa dni – trochę z powodu tych emocji, a trochę dlatego, że ma gigantyczne akapity i interlinie, a także obrazki 😀

Z jednej strony dowcipna, cięty język, bliska mi idea promowania intuicyjnego rodzicielstwa. Ale z drugiej – totalnie nie do zniesienia dyrektywny ton, uogólnianie osobistych doświadczeń, czasem aż do absurdu: “Wszędzie piszą, że niemowląt […] nie trzeba odbijać. Kociopełek potrzebował jednak odbijania. Po karmieniu pochodź więc z dzieckiem na ramieniu…” ?! Co jeszcze bardziej fascynujące, autorka kilkukrotnie zaznacza, że nie znosi, kiedy ktoś jej daje rady i mówi, co powinna robić… Sam już fakt pisania poradnika macierzyńskiego (słowo pojawia się na okładce oraz jest dobitnie wspierane przez retorykę w środku), kiedy jest się polonistką, mamą dwuletniego dziecka sztuk jeden, która dysponuje nianią oraz dostępnymi babciami, jest dla mnie podejrzany.

Moje wątpliwości co do jakości tej książki potwierdziły się. Owszem, zawiera ona garść przydatnej wiedzy przekazanej w fajny sposób, ale niestety efekt ten jest niwelowany przez nie wiem, czy nie większą garść bzdur i potencjalnie szkodliwych przykazów i zasad. Autorka osiąga w moim przekonaniu efekt przeciwny do zamierzonego – zamiast uspokajać matki i przekazywać intuicyjne nastawienie do macierzyństwa, wieloma swoimi stwierdzeniami może powodować duży wzrost niepokoju, mętliku i poczucia winy. Pomijając już fakt, że w kilku miejscach sama przeczy swoim wcześniejszym słowom… (dla ciekawych polecam prześledzenie tezy “macierzyństwo jest łatwe” na przestrzeni książki…)

Jako doświadczona mama z głową na karku możesz przeczytać sobie z ciekawości. Jako przyszła czy młoda mama – trzymaj się od tej pozycji z daleka.

Advertisements

One comment

  1. krwawyhegemon · September 3, 2017

    lofciam ciem

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s