9/2018

Sheila Kitzinger „Birth & Sex”

0DC6E21A-1D66-497B-9957-C1E285104357.jpeg

Jak to u Sheili: bez owijania w bawełnę, konkretnie, chwilami boleśnie, dość chaotycznie. Sheila w każdej książce robi na mnie wrażenie, jakby sama gubiła się trochę w tym, jak wiele ma do przekazania. Ale że miała naprawdę gigantyczne zasoby wiedzy i ostrą jak brzytwa przenikliwość w parze z bezkompromisowością, to jej książki zawsze doskonale bronią same siebie.

Poród jako ogniwo kontinuum ludzkiej seksualności, skrupulatnie z tego łańcucha wyrwane przez współczesne, szowinistyczno-technokratyczne podejście do ciąży i porodu. Mnóstwo odniesień do badań zarówno medycznych, jak i socjologiczno-historycznych, makabryczne historie, ale obecność każdej mocno osadzona i uzasadniona w tekście. Praktyczne, genialnie proste opisy przydatnych rzeczy, np. ćwiczeń mięśni dna miednicy, pozycji porodowych. Konkrety o seksie w ciąży i po porodzie, o potencjale uruchomienia, odnalezienia seksualności w porodzie.

Smaczny kąsek dla porodowych freaków jak ja 😉 warto przeczytać także w ciąży, książka uzmysławia wiele szkodliwych mechanizmów, które autorka zgłębiała w innych pozycjach, szczególnie w „Kryzysie narodzin”. Niestety (zapewne jeszcze długo) niedostępna po polsku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s