18/2018

Katarzyna Berenika Miszczuk „Szeptucha”

20845F94-53B4-4FCB-BD70-F4E30A0DE892.png

Kolejna pozycja, która była niespodzianką – kiedy czytam ebooka, nie sugeruję się okładką, cytatami, opisami z obwoluty, a tym samym wchodzę w książkę bez uprzedzeń i jakby „nieprzygotowana”. Kiedy zaczynałam, nie wiedziałam więc, że zabieram się właśnie do fantastyki pełnej bóstw, rusałek, utopców i średniowiecznych bohaterów narodowych, a to wszystko osadzone w Polsce XXI wieku. To zupełnie nie w moim stylu!

A jednak cudownie było tak dać się porwać! Połknęłam jednym tchem, z każdym rozdziałem wciągając się bardziej i bardziej, aż w końcu ostatnią jedną trzecią przeczytałam ciągiem. Nie jest to żadna wybitna literatura, ale fabuła jest wartka, styl bardzo przystępny, a niebanalny. Chociaż banałów jako takich trochę jest – mityczny, umięśniony książę na gigantycznym rumaku próbujący ocalić dwudziestopierwszowieczną wersję księżniczki, której pierwszoosobowa narracja dość często skupia się na rzeźbie jego mięśni brzucha, żuchwy, pupy – no cóż, do oryginalnych ten motyw nie należy. Ale ja jestem wrażliwą na bodźce – banalne czy nie – dziewką i te opisy mi jakoś nie przeszkadzały 😀 I jeszcze sama „instytucja” szeptuchy – poważanej przynajmniej na równi z lekarzami kobiety, która PRZYJMOWAŁA PORODY, zajmowała się medycyną alternatywną na pograniczu czarów… ach!

Najgorzej, że główny wątek nie rozwiązał się w tym tomie (i dopiero wtedy wyguglałam, że są jeszcze cztery następne!). Na pewno będę czytała dalej! Choć kto się wstydzi czytania Zmierzchu, może się ze mnie śmiać z tej pasji dla kobiecego Wiedźmina… ale co mi tam!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s