19/2018

Rachel Cusk “Życie na wsi”

IMG-2148

Bardzo… dziwna książka, nie owijając w bawełnę. Pomimo mojej słabości do każdego słowa Rachel Cusk, ciężko było mi przez nią przebrnąć. Kiedy już brałam ją do ręki, czytało się dość gładko, jednak nie chwyciła mnie na tyle, żebym odczuwała szczególną chęć sięgnięcia po nią, kiedy przerwałam czytać. Jej lektura zajęła mi przez to dość długo.

To chyba wina głównej bohaterki. Irytowała mnie. Była tak chaotyczna, męcząca, nierozmyślna, jakby permanentnie pod wpływem środków odurzających lub nieco szalona, a jednocześnie snuła niebywale szczegółowe, pełne wyszukanych epitetów i piętrowych tez filozoficznych przemyślenia na każdziuteńki, najmniejszy temacik skojarzony z drobnym gestem wykonanym przez inną postać czy inne tego rodzaju drobnostki. Co prawda, forma ta znajduje uzasadnienie pod koniec książki, kiedy wyjaśnia się kilka zagadek, jednak – cóż – nie czyni to doświadczenia lektury lżejszym.

To lektura, która w niczym nie przypomina tak zwanej literatury popularnej, a jednak nie jest też ciężka. To zabawa konwencją, dziwaczna intryga, nie do końca zrozumiałe zakończenie.

Rozczarowała mnie, choć nie na tyle, żeby mnie odsunąć od pomysłu czytania Cusk dalej, z ciekawością.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s